در حال بارگذاری ...
بهمن صادق حسنی رئیس انجمن هنرهای نمایشی گیلان:

در شرایط سخت کرونایی خواهان نگاه ویژه استاندار و مدیران استانی به هنرمندان تئاتر هستیم

فراخوان جشنواره استانی تئاتر گیلان به‌زودی منتشر می‌شود

به گزارش تئاتر گیلان، بهمن صادق حسنی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی باز باران خبر گفت: همزمان با شیوع بیماری کرونا در کشور، استان گیلان بعنوان یکی از اولین استان هایی که درگیر این بیماری شد و وضعیت قرمز را در آن شاهد بودیم، بالاجبار فعالیت های فرهنگی هنری مانند تئاتر و آموزشگاههای بازیگری، تماشاخانه ها، تالارهای مرکزی در آن تعطیل شد و با این شرایط عملا گروههای نمایشی نتوانستند فعالیت های لازم را داشته باشند.

وی افزود: سیاست ما در همان دوران کرونایی به این شکل بود که با توجه به پتانسیل تئاتر خیابانی و با دستورالعمل مرکز هنرهای نمایشی که گیلان را به همراه ۳ استان دیگر بعنوان استان های پایلوت در زمینه اجرای تئاترهای خیابانی انتخاب کرد، ۷ گروه نمایشی در شهرستان های سیاهکل، لاهیجان، رشت و… را با اخذ مجوزهای لازم از اداره کل ارشاد اسلامی و فرمانداری های شهرستان ها به اجرای خیابانی پرداختند و سعی کردیم چراغ تئاتر به نحوی روشن بماند. بعد از آن چند نمایش صحنه‌ای هم به صورت محدود روی صحنه رفت.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی گیلان ادامه داد: بیشترین عاملی که به گروههای نمایشی استان لطمه جبران ناپذیری وارد می‌کند، در این شرایط اقتصادی دغدغه نان و عدم حمایت است. البته سیاست های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و مرکز هنرهای نمایشی بر این است که به نحوی ضرر هنرمندان تئاتر گیلان جبران شود که متاسفانه به جز پرداخت سه ماه از حق بیمه توسط صندوق اعتباری هنر و وامی که برای متقاضیان در نظر گرفته شد، هنوز این اتفاقات به طور کامل رخ نداده است. ما از طریق انجمن هنرهای نمایشی گیلان، پیگیر مطالبات گروههایی که زمان اجرای آنها مصادف شد با این بیماری و اجرا انها به تعویق افتاد هستیم و با هماهنگی کارشناسی تئاتر گیلان و معاونت هنری پرونده گروه ها را جهت حمایت به مرکز هنرهای نمایشی کشور ارسال کردیم و منتظریم که انشاالله حمایتهای لازم از سوی مرکز صورت بگیرد و بخشی از خسارتهای گروه ها جبران شود.

وی در ادامه اظهار داشت: به اعتقاد من ارگان هایی که کار فرهنگی می‌کنند مانند شهرداری‌ها، باید همچنان این حمایت‌ها را در دستور کار خود داشته باشند. تئاتر این ظرفیت را دارد که به شکل های مختلف و با رعایت پروتکل های بهداشتی در نشاط اجتماعی جامعه و اموزش و… موثر واقع شود. درست است که تماشاگر یکی از عناصر اصلی نمایش محسوب می‌شود، ولی این امکان وجود دارد که در فضاهای مجازی اتفاقاتی را رقم زد تا حداقل بودجه‌هایی که برای تئاتر اختصاص داده می‌شود به گروهها تزریق شود. حتی می‌توان با استاندار محترم، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و هرکسی که می‌تواند با صدا و سیما رایزنی داشته باشد تا تولیدات نمایشی گروه از شبکه استانی پخش شود. هنرمندان ما یکی از قشرهای آسیب پذیر جامعه محسوب می‌شوند، به دلیل اینکه حرفه آنها مستقیما با تماشاچی ارتباط دارد. امیدوارم همه این ها دست به دست هم بدهد تا از این شرایط سخت عبور کنیم. بنده به دلیل ارتباط نزدیکی که با اهالی تئاتر گیلان دارم مشکلات آنها را بیشتر لمس می‌کنم. امروز تماشاخانه تازه تاسیس نارون عملا با بدهی سنگینی مواجه شده، باید به داد این تماشاخانه های خصوصی و همینطور آموزشگاههای بازیگری که هرکدام با سرمایه شخصی کار می‌کنند رسید. امیدوارم مدیران ارشد استانی نگاه ویژه ای به هنرمندان داشته باشند و بودجه های فرهنگی که سالهای گذشته مصوب می‌شد را به شکل درستی مدیریت و به بخش هنر تزریق کنند تا ما هم مانند سایر اقشار جامعه بتوانیم این دوران کرونایی را سپری کنیم.

صادق حسنی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری جشنواره تئاتر استانی در سال جاری اظهار داشت: دو هفته قبل جلسه‌ای با سید امیر مصباح معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، کارشناس تئاتر و اعضای هیئت مدیره انجمن نمایش برگزار کردیم و قرار شد با توجه به شیوه نامه ارسالی مرکز هنرهای نمایشی برای استان‌های کشور، فراخوان جشنواره استانی تنظیم و منتشر نماییم. غیر متمرکز بودن، رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله مواردی است که در آن لحاظ شده و انشالله اواخر آبان این جشنواره برگزار خواهد شد. در حال حاضر شیوه ‌ای برگزاری جشنواره اعم از حضور یا عدم حضور تماشاگران، برگزاری در چند شهر مختلف و... در حال بررسی است تا بتوانیم جشنواره امسال را برگزار و آثار برگزیده را برای جشنواره تئاتر فجر معرفی نماییم.

وی درباره دلایل برگزار نشدن جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان در سال جاری بیان کرد: من هم این خبر را از رسانه ها خواندم. به نظر من جشنواره شهروند می‌توانست با توجه به شرایط موجود کشور و سیاست های مرکز به شکل های مختلف و با شیوه نامه جدید برگزار شود. ما به عنوان هنرمندان تئاتر استان، حداقل کاری که می‌توانستیم انجام دهیم این بود که امسال را به شکل استانی برگزار کنیم و هنرمندان تئاتر استان در قالب طرح های آموزشی در این جشنواره حضور داشته باشند که متاسفانه سیاست های مدیران فرهنگی ما اینگونه بوده که خیلی راغب به برگزاری جشنواره نبودند. من به عنوان عضو انجمن و یک پیشکسوت تئاتر این قول را به مردم هنردوست لاهیجان می‌دهم که بعد از ماههای محرم و صفر و در مهر و آبان با اخذ مجوزهای لازم از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانداری، شهرداری و نهادهای مربوط اجراهای تئاتر خیابانی در قالب طرح های آموزشی برگزار نماییم. امیدوارم با حمایت دکتر فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید امیر مصباح معاون هنری و نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان بتوانیم مجوزهای اجراهای عمومی را در سطح شهرستان لاهیجان برای افزایش  نشاط اجتماعی شهروندان داشته باشیم.

وی در پایان اظهار داشت: امیدوارم اهالی رسانه و خبرنگاران استان در پوشش اتفاقات تئاتری در شرایط سخت کنونی همراه اهالی تئاتر استان باشند. من بعنوان عضو کوچک خانواده بزرگ تئاتر گیلان از استاندار خوب گیلان آقای ارسلان زارع تقاضا دارم نگاه ویژه ای به هنرمندان بخصوص هنرمندان عرصه تئاتر داشته باشند. امیدوارم صدای من را استاندار خوب گیلان بشنوند و در این شرایط سخت بیش از همیشه به داد تئاتری های گیلان برسند.
مطالب مرتبط

در پیام تشکر و خداقوت مدیرکل هنرهای نمایشی به هنرمندان و برگزارکنندگان عنوان شد :

جشنواره های استانی سند افتخار گستردگی تئاتر در شرایط کرونایی
در پیام تشکر و خداقوت مدیرکل هنرهای نمایشی به هنرمندان و برگزارکنندگان عنوان شد :

جشنواره های استانی سند افتخار گستردگی تئاتر در شرایط کرونایی

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی از هنرمندان، روسای انجمن هنرهای نمایشی و مدیران کل استان‌ها که در روزهای سخت ناشی از شیوع ویروس کرونا اقدام به برگزاری جشنواره‌های تئاتر استانی کردند، تشکر کرد.

|

با اعلام رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره استانی تئاتر گیلان؛

داوران سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان معرفی شدند
با اعلام رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره استانی تئاتر گیلان؛

داوران سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان معرفی شدند

فیروز فاضلی با اشاره به برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر گیلان از روز دوشنبه (24 آذر)، گفت: نادر برهانی مرند، اتابک نادری و سید وحید فخرموسوی، هیات داوران سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان را تشکیل می‌دهند.

|

با توجه به محدودیت‌های اعلام شده؛

جشنواره استانی تئاتر گیلان به تعویق افتاد
با توجه به محدودیت‌های اعلام شده؛

جشنواره استانی تئاتر گیلان به تعویق افتاد

ستاد برگزاری جشنواره استانی تئاتر گیلان به دبیری محمدعلی(بهمن) صادق حسنی، پس از نشستی که با معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در پی محدودیت های شدید اعلام شده توسط ستاد ملی کرونا برقرار کرد، تصمیم به تعویق جشنواره تئاتر گیلان گرفت.

|

نظرات کاربران