در حال بارگذاری ...
 • شهرام کرمی:

  جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان می‌تواند الگویی برای برگزاری جشنواره‌های موضوعی باشد

  شهرام کرمی در آیین اختتامیه دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان گفت: این جشنواره منجر به جذب مخاطب شده و می تواند نشاط و امید را گسترش دهد.

  به گزارش تئاتر گیلان، دهمین دوره جشنواره تئاتر شهروند لاهیجان، شب گذشته(سه‌شنبه 29 مرداد) با برپایی مراسم اختتامیه و معرفی آثار برگزیده در دو بخش مسابقه و کودک به کار خود پایان داد.

  این مراسم که در مجموعه گردشگری و تفریحی جزیره، واقع در استخر لاهیجان و با استقبال پرشور شهروندان برگزار شد،  با سخنرانی مسئولان برپایی این دوره از جشنواره ادامه یافت.

  در ادامه این مراسم، دبیر جشنواره تئاتر شهروند لاهیجان با ارائه گزارشی از جشنواره گفت: از ابتدای انتشار فراخوان دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان حدود ۱۷۰ اثر در دو بخش مسابقه و کودک به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که آثار ارسال شده از ۲۵ استان بوده است.

  جواد نجار تمیزکار  با اشاره به اینکه از این تعداد ۱۴۴ اثر در بخش مسابقه و مابقی نیز در بخش کودک بوده است،  گفت: بیشترین آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره از استان‌های گیلان، تهران، اصفهان، کردستان و کرمانشاه بوده است.

  رئیس شورای شهر لاهیجان افزود: پس از بررسی‌های اولیه توسط داوران، ۱۴ نمایش در بخش مسابقه و ۵ نمایش نیز کودک پذیرفته شد.

  وی با اشاره به برگزاری ۹ دوره گذشته این جشنواره در شهر لاهیجان نیز اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه هر سال شاهد استقبال خوب گروه‌های نمایشی برای حضور در این جشنواره و همچنین شهروندان برای تماشای نمایش‌ها هستیم.

  تمیزکار تأکید کرد: امیدواریم در سال‌های آینده با برنامه‌ریزی بتوانیم کیفیت جشنواره را هم از نظر محتوای و هم کمی افزایش دهیم.

  جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان به جذب مخاطب و گسترش نشاط و امید کمک می‌کند

  در ادامه مراسم مدیرکل هنرهای نمایشی کشور با بیان اینکه برگزاری دهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اتفاقی خجسته است، افزود: از عوامل و هنرمندانی که زمینه برگزاری دهمین دوره این جشنواره را فراهم کرده اند تشکر و قدردانی می‌کنم.

  شهرام کرمی با اشاره به حمایت مسئولان شهرستان لاهیجان در طول این سالها از جشنواره تئاتر شهروند، گفت: این روند می‌تواند الگویی برای برگزاری جشنواره‌های موضوعی به ویژه با موضوع مدیریت شهری باشد زیرا زمینه ساز رشد و توسعه شهری شود.

  وی با بیان اینکه بیش از ۸۲ جشنواره تئاتر در کشور برگزار می شود، بیان کرد: یکسری از جشنواره ها موضوعی نبوده و مخاطب محورند همانند جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان که منجر به جذب مخاطب شده و می تواند نشاط و امید را گسترش دهد.

  کرمی ادامه داد: اداره کل هنرهای نمایشی یکی از رسالت های خود را حمایت از برگزاری چنین جشنواره های می داند.

  تئاتر خیابانی شهروند یک مطالبه مردمی است

  در ادامه این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه هنر تئاتر خیابانی به نوعی با واقعه غدیر پیوند دارد، اظهار کرد: وقتی کلمات به نمایش درمی‌آیند چیزی به نام شعر ایجاد می‌شود.

  فیروز فاضلی با اشاره به اینکه واقعه غدیر نیز نوعی نمایش محسوب می‌شود، زیرا در این واقعه مردم جمع شدند و بر بالای پشته قرار گرفتند و دست امیر المومنین بالا رفت، گفت: هرچند که نمی توان واژه خیابانی را بر روی آن اطلاق کرد اما غدیر خم نیز در صحرا و در میان مردم اجرا شد.

  وی ضمن اظهار خوشحالی از برگزاری دهمین دوره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان، افزود: تئاتر خیابانی شهروند به عنوان یک حقوق شهروندی با این شهرستان پیوند خورده و یک مطالبه مردمی است و باید اجرایی شود.
  نظرات کاربران