در حال بارگذاری ...
 • مروری بر یک سال فعالیت تئاتر گیلان در سال 1397

  تئاتر گیلان در سالی که گذشت

  تئاتر گیلان-هادی آذرنگ، در سال گذشته 95 نمایش صحنه‌ای و 56 نمایش خیابانی در گیلان اجرا شد. بیش از یک سوم این آمار، یعنی 5/36 % نمایش‌های صحنه‌ای در گیلان توسط گروههای شهرستانی تولید و اجرا شده است. این آمار نسبت به سال گذشته که ۲۳ اثر بوده، تغییر محسوسی داشته و به ۳۳ اثر افزایش یافته است.

   

  تئاتر کودک نیز نسبت به سال گذشته از نظر کمّی افزایش ۳ برابری داشته!

   

  از ۶۰ اثری که در رشت به روی صحنه رفت، ۱۱ اثر در تماشاخانه هامون، ۱۶ اثر در تماشاخانه رادی، ۵ نمایش در پلاتو آموزشگاه پروین، یک اثر در پلاتوی تازه تاسیس آموزشگاه هفت و باقی در سالن‌های مجتمع فرهنگی و هنری خاتم اجرا شد.

   

  در سالی که گذشت، کیوان خسرومرادی با ۵ نمایش و مجید کاظم‌زاده مژدهی و محمد پورجعفری هر کدام با ۳ اثر، پرکارترین کارگردان‌های رشت بودند.

   

  آستارا، انزلی و لنگرود هر کدام با ۶ اثر نمایشی، پرکارترین شهرستان‌های گیلان در تولید نمایش بودند. آستانه، رودسر با ۴ اثر در رتبه بعدی قرار می‌گیرند.

   

  سالی که گذشت استقبال خوبی از نمایشنامه‌خوانی شد. کانون منتقدین تئاتر گیلان در این امر پیشرو بود و با برگزاری مرتب جلسات نمایشنامه‌خوانی و نقد و بررسی آثار خوانش شده در آموزشگاه‌ها، تماشاخانه‌ها و ... و نیز مشارکت هنرجویان و علاقمندان، سعی در توسعه‌ی این شیوه از مرور و آشنایی با ادبیات نمایشی داشت.

   

  تئاتر گیلان در سال 97 افتخارات زیادی کسب نمود که از آنجمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   

  • در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز با حضور هشت اثر و هشت کاندیدا در بخش‌های مختلف جشنواره، بیشترین سهم را در بین کاندیداها به خود اختصاص داد.

   

  • پروژه‌ی تئاتر دایم خیابانی در استان گیلان افتتاح شد. این پروژه که با همت سازمان فرهنگی-اجتماعی-ورزشی شهرداری رشت و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی گیلان برگزار می‌شود، هر شب در نقاطی از شهر رشت، گروههای نمایش(هر گروه به مدت یک هفته) به اجرای نمایش خیابانی می‌پردازند.

   

  • حضور در بیش از 15 جشنواره ملی و بین‌المللی و کسب جوایز مختلف به ویژه در بخش خیابانی

   

  • برگزاری 2 جشنواره نمایشنامه نویسی ملی و جشنواره استانی
  نظرات کاربران